Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Numizmatika-pagalbinis istorijos mokslas

Numizmatika-pagalbinis istorijos mokslas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Numizmatika - pagalbinis istorijos mokslas. Kas tai yra numizmatika. Numizmatika Lietuvoje. Svetimieji pinigai senoje Lietuvoje. Litas. Dar šis tas.

Ištrauka

Tikriausiai daugelis iš mūsų esame mate, kaip kažkoks žmogus renka įvairias, įvairaus amžiaus monetas, kolekcionuoja jas, valo, kataloguoja, renka informacija apie jų praeiti.
Kiekvienas tikriausiai sutiksime jog tai daugiausiai esame mate televizijoje, kokiame nors filme, tačiau ar kada nors savęs paklausėme, kas tai..., kodėl tai taip traukia tuos žmones. Todėl ir norėjau plačiau apžvelgti šią istorijos šaka, nagrinėjančią monetas, jų atsiradimą, bei praeities istorijas.
Numizmatika (gr.nomos - teise, įstatymas, paprotys, teisėta mokėjimo priemone). Terminas "Numizmatika" mokslui apie monetas pradėtas vartoti dar viduramžiuose. Pagrindinis numizmatikos, kaip mokslo, tikslas, tai tirti pinigu sistemos, apyvartos, prekybos ir ekonomikos rysiu istorija, monetų ir medaliu kaldinimo technika bei mena.
Sis mokslas, kaip ir daugelis kitu mokslo saku, negali išsiversti be kitu disciplinų pagalbos. "Numizmatika negali egzistuoti be epigrafikos, paleografijos, metraščiu, aktu, dokumentu, archeologijos, etnografijos, menotyros, kalbotyros, etimologijos, heraldikos, sfragistikos, metrologijos, geneologijos ir istorines geografijos, politines ekonomijos ir istorijos pagalbos, kai reikia nustatyti, kada pinigas išduotas, jo vertę (nominalą) ir metalo kokybe, kaldinimo technika ir daugybe kitu dalyku". Be kita ko, tai dar ir paciu monetų rinkimas, bei kolekcionavimas.
Numizmatika, tai pagalbinė istorijos šaka, tirianti monetas, jų kompleksus, monetų kalimo istoriją, pinigų apyvartą pagal monetas, piniginius lydinius ir kitus su
monetomis susijusius dalykus: monetų kalimo štampus, kalyklų ataskaitas ir
kitus dokumentus. Numizmatika, kaip mokslas atsirado XVIII a. Jos pagrindinius tikslus įvardino Vienos numizmatas J. H. Ekelis. Lietuvoje numizmatika pradėta domėtis XVIII a. pab. – XIX a. pradžioje. Tačiau, ar deja, bet tikrieji lietuviškieji pinigai pasirodė tik susikūrus Nepriklausomai Lietuvai, įvedus Litą,o iki tol lietuviai naudojosi kitu tautų piniginiais vienetais.
Sidabro lydiniai, kurie buvo naudojami Lietuvoje, jau buvo žinomi nuo X a. pabaigos. Jie, pagal tai kur dažniausiai buvo aptinkami, buvo dar vadinami skandinaviškaisiais. Vėliau naudotos Novgorodo grivinos, taip pat šešiakampio formos Kijevo grivinos. Jos naudotos kartu su lietuviškais lydiniais. Lietuviški sidabro lydiniai skirstomi į pusapvalės lazdelės formos lydinius ir tribriaunius lydinius. Populiariai jie vadinami kapomis. Lietuviški pusapvalės lazdelės formos lydiniai atsirado apie XII–XIIIa. ir kursavo iki XIV a. pradžios. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Dydis13.16 KB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Numizmatika pagalbinis istorijos mokslas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais