Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Lietuva po II pasaulinio karo. Partizaninė kova (1945-1953)

Lietuva po II pasaulinio karo. Partizaninė kova (1945-1953)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839
Aprašymas

Partizanai. Kas jie tokie? Partizanų kraštas. Partizanų spauda 1944–1953 m. "Jutis" keliais. Dokumentai, paminklai ir aukos. Dainavos apygarda. Didžiosios Kovos apygarda. Vyčio apygarda. Algimanto apygarda. Vytauto apygarda. Tauro apygarda. Kęstučio apygarda. Prisikėlimo apygarda. Žemaičių apygarda. Lietuvos laisvės kovų paminklai. Partizanų šventė.

Ištrauka

Partizaninio karo (1944–1953) metu pasirodžiusi pogrindžio spauda – Lietuvos istorijoje ir kultūroje unikalus reiškinys. Niekada prieš tai ir niekada po to laisvo žodžio sklaida nepareikalavo tiek pastangų bei aukų, niekada pasipriešinimas okupaciniams režimams laisva mintimi neįgavo tokių mastų ir neįtraukė visų krašto visuomenės sluoksnių. Pagaliau net žiauriausiomis priemonėmis nuslopinus ginkluotąjį pasipriešinimą sovietų okupantams, partizaninė spauda padėjo pamatus kitoms rezistencijos formoms ir tapo įkvėpimo šaltiniu siekiant laisvės ateities kartoms.
Tačiau ginkluotojo pogrindžio spauda – nepelnytai mažai dėmesio sulaukęs reiškinys per atkurtos Nepriklausomybės laikotarpį, nors pirminių tyrinėjimo šaltinių, t. y. išlikusių partizanų leidinių, Lietuvoje pakanka. Juose skelbiama medžiaga gali būti įdomi bei vertinga ne vien profesionaliems istorikams, bet ir visiems, norintiems geriau pažinti anų metų specifiką bei suvokti paties ginkluotojo pasipriešinimo kontekstą.
Istorikams tai pirmiausia informatyvūs autentiški tekstai, be valdiškos cenzūros atspindintys įvykių chronologiją bei tėkmę. Kartu tai ir dokumentai, liudijantys okupantų nusikaltimus, atskleidžiantys laisvės kovų epizodus, tarptautinę reakciją, tiksliau – jos nebuvimą, eilinių žmonių nuostatas bei viltis, kitaip tariant, kone visą tuometinės Lietuvos gyvenimą. Visą dešimtmetį partizanų spauda buvo objektyviausias okupuotos valstybės vidaus ir užsienio gyvenimo veidrodis, o daugeliui – ir vienintelis informacijos šaltinis, formavęs kelių pokario kartų žmonių pasaulėžiūrą.
Dabartinės žiniasklaidos atstovams ir specialistams tai galimybė geriau pažinti savo daugeliu atvejų savamokslių pirmtakų – pogrindžio žurnalistų ir leidėjų – idėjas, tikslus, išraiškos priemones ar sugebėjimus būti labai reikalingiems laisvos minties išsiilgusiems skaitytojams. Tai galėtų tapti mėginimu suvokti tuometinės padėties analizės lygį ginkluotojo pogrindžio spaudoje. Jau vien tai galėtų padėti šiuolaikinėje žiniasklaidoje kur kas objektyviau įvertinti ar interpretuoti laisvės kovų prasmę, nemenkinant ir nekvestionuojant pačios tautos apsisprendimo ar teisės gintis nuo okupantų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis36 puslapiai 
Dydis305.38 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuva po II pasaulinio karo. Partizanine kova (1945 1953) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 36 puslapiai 
  • Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais