Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Teutonų ordinas

Teutonų ordinas

  
 
 
123456
Aprašymas

Įkūrimas. Istorija. XIII amžiaus kovos su Lenkija. XIV amžiaus kovos. Kovos prieš Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę (LDK) ir Lenkiją XV amžiuje. Galios silpimas. Reformacijos įtaka. Ordinas nuo XIX amžiaus iki dabar.

Ištrauka

Teutonų ordinas (taip pat "Vokiečių ordinas", Ordo Teutonicus, Ordo domus Sanctae Mariae Theutonicorum, Kryžiuočių ordinas) kartu su Maltos ir Tamplierių ordinais buvo vienas iš trijų didžiausių riterių ordinų, kurie buvo įkurti per viduramžių kryžiaus karus. Ordino ženklas buvo juodas kryžius baltame fone, o iš pradžių ant balto dėvimo apsiausto.
Ordinas įkurtas Akoje 1190 m. per III kryžiaus žygį kaip ligonių priežiūros ordinas. Popiežius Klementas III-asis 1191 m. vasario 6 d. bule ordiną patvirtino kaip "fratrum Theutonicorum ecclesiae S. Mariae Hiersolymitanae". 1196 m. kovo 5 d. pertvarkytas į riterių ordiną su rezidencija Akos uoste, dabartinio Izraelio šiaurėje. Šio pertvarkymo pavyzdžiu buvo Tamplierių ordinas. Popiežius Inocentas III-asis šį įvykį patvirtino 1199 m. vasario 19 d. savo bule, kurioje nurodė pagrindinius Ordino uždavinius: vokiečių riterių gynimą, ligonių gydymą, kovą su katalikų bažnyčios priešais. Ordinas buvo pavaldus popiežiui ir Šventosios Romos imperijos imperatoriui.
Po Kryžiaus karų pabaigos ir kryžiuočių valstybių Artimuosiuose Rytuose žlugimo ordinas persikėlė į Vokietiją.
1211 m. Ordinas bandė įsikurti Transilvanijoje, kur Vengrijos karalius Andrius II jiems suteikė žemių, tikėdamasis, kad kryžiuočiai padės apsiginti nuo klajoklių kumanų genčių puldinėjimų. 1225 m. Ordinas iš ten Vengrijos karaliaus buvo išvytas, nes bandė atsikratyti priklausomybės nuo Vengrijos.
1226 m. Mozūrijos kunigaikštis Konradas kryžiuočius pakvietė į Mozūriją ir perleido jiems Kulmo (Chelmo) žemę, iš kur kryžiuočiai turėjo kovoti su prūsais, neva grėsusiais šiaurinėms Mozūrijos žemėms. Šventosios Romos imperijos imperatorius Frydrichas II ir popiežius Grigalius IX Didžiajam ordino magistrui Hermanui fon Zalcai (Hermann von Salza) vadinamąja "Aukso bule" perleido visas Prūsijos žemes, kurias Ordinui pavyks užkariauti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Dydis10.5 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teutonu ordinas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazija / 10 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais