Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Katalikiško gyvenimo realijos žurnale "Draugija"

Katalikiško gyvenimo realijos žurnale "Draugija"

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Religinių realijų politizavimas. "Draugijos" įdomiausi straipsniai 1907 m. Šventojo rašto nagrinėjimas žurnale. Straipsniai teologijos ir mokslo temomis. Bažnytiniai atsišaukimai. "Draugijos" veikla 1914m. Apibendrinamosios išvados.

Ištrauka

"Draugija"- klerikalinis literatūros ir politikos žurnalas, ėjęs kas mėnuo 1907- 1915 m. Kaune. Leido Šv. Kazimiero draugija. "Draugijos" priedai: klerikalinis moksleivijos žurnalas ,,Ateitis" 1911- 1913 m, katalikų mokytojų žurnalas "Mokytojas" 1913- 1914 m. Iki 1938 m. žurnalą redagavo A. Dambrauskas- Jakštas, vėliau N. Raštutis.
Šio darbo užduotis yra susipažinti su žurnalo ,,Draugija" turiniu, išnagrinėti kokios katalikiškojo gyvenimo realijos atsispindi žurnale, išsiaiškinti kaip žurnalas kaip istorijos šaltinis gali pasitarnauti to meto katalikiškam gyvenimui pažinti, pažymėti kokios temos vyravo žurnale, įvertinti žurnalo turinį, savybes, informatyvumą ir objektyvumą.
Pačio pirmo žurnalo įvade dedikacija inteligentijai. Laikraščio pavadinimas "Draugija" pasirinktas neatsitiktinai- siekia suvienyti tautą: "…nes tas vardas gan gerai išreiškia ir mūsų laikraščio genezę ir jo uždavinį ir net jo programą"
Apie laikraščio leidimą jau buvo pradėta šnekėti nuo 1904 m., bet išleisti tokį laikraštį galutinai nutarta 1907 m. liepos mėn. Per visuotiną Šv. Kazimiero Draugijos susirinkimą Kaune.
Žurnalo užduotis dvilypė: tenkinti inteligentijos dvasiškuosius ir svietiškuosius poreikius .
"Draugijos" tikslai: mokslo populiacija. Vienas iš pagrindinių tikslų, vienybės idėjos skleidimas.
Žurnalas suskirstytas į skyrius:
Literatūros skyrius eilės, apysakos, dramatiški veikalai ir kt.
Mokslo skyrius filosofija, sociologija, gamtos mokslų tyrinėjimas, istorija ir kt.
Politikos skyrius politikos santykių apžvalga.
Bažnyčios ir teologijos dalykų skyrius aptariami apologetiškieji, kanoniškieji, liturgiškieji klausimai.
Kritikos skyrius apžvalga laikraščių- lietuviškųjų, rusiškųjų, lenkiškųjų ir užsienio. Skyrius ,,Iš Lietuvos gyvenimo" referatai, pranešimai, sumanymai ir projektai .
Administracinių dalykų skyrius svarbiausi valdžios sprendimai, nauji įstatymai, nutarimai ir t.t.
Pirmuosiuose žurnaluose leidėjai religijai skiria gana didelį dėmesį. Dažniausiai politizuodami religines realijas. Kaip antai straipsniuose: ,,Demokratija ir krikščionys demokratai" aut. Kun. prof. K. Šaulys ir ,,Krikščioniškoji demokratija" aut. Kun. prof. K. Šaulys , bei ,, Bažnyčia ir įvairios politiškosios teorijos" aut. Kun. S. Š-tė ir kt. Pirmame straipsnyje ,,Demokratija ir krikščionys demokratai"- enciklikų prasmėje pagal krikščionių sociologų veikalus aut. Kun. prof. K. Šaulys. Straipsnyje bandoma paneigti idėją tuo metu socialistų platinta , kad katalikai visai nesirūpina varguolių gyvenimu. Bandoma įrodyti, kad taip nėra remiantis krikščionių socialdemokratų veikla Lietuvoje ir svetur. Teigiama, kad socialdemokratai karščiau už visas kitas partijas užstoja kiekvieną prislėgtą tautą, kovoja prieš užgrobimą ir pavergimą svetimų šalių, gina moterų teises. Vienas pirmųjų straipsnių ,,Kokie yra įstatymai apie Draugijas" įrodo, kad bažnyčia nei vienos viešos, doros ir katalikams naudingos draugijos nedraudžia. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Dydis13.82 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Katalikisko gyvenimo realijos zurnale Draugija [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • dr. L. Jovaiša
Pasidalink su draugais