Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Istorijos mokslas Vilniaus universitete (VU) XIX amžiuje

Istorijos mokslas Vilniaus universitete (VU) XIX amžiuje

  
 
 
1234567
Aprašymas

Istorijos mokslas Vilniaus universitete (VU) XIX amžiuje: J. Lelevelio istorijos samprata. Įvadas. J. Lelevelis. J. Lelevelio teorijos. Išvados.

Ištrauka

XIX a. pradžioje Vilniaus universitetui buvo patikėta vadovauti švietimui ir mokslui aštuoniose vakarinėse gubernijose. Visose vakarinėse imperijos žemėse buvo palikta katalikiška ir lenkiška mokykla. Vilniaus universitetas, kuriame daugiausia buvo lenkų profesūros, tapo lenkų patriotizmo centru. Švietimui ir mokslui vakarinėse gubernijose vadovavo kunigaikštis Adomas Jurgis Čartoriskis, kuris siekė palaikyti lenkų tautinę sąmonę vakarinėse Rusijos gubernijose. Jam buvo svarbus istorijos mokymas vidurinėse mokyklose ir Vilniaus universitete. Istorijos katedra 1803 m. buvo patvirtinta Aleksandro I, bet septyniolika metų ji neturėjo profesoriaus. Universitetas svetimtaučio nenorėjo, o savų kandidatų nebuvo. Visi norėjo lenkų istoriko. Taigi susidarius tokiai situacijai rektorius Jonas Sniadeckis pasiūlė visai nebedėstyti istorijos universitete. A. Čartoriskis pasipiktino dėl tokio rektoriaus pareiškimo. Vizituodamas Vilniaus universitetą,. A. Čartoriskis susipažino su jaunu Leleveliu, kuris 1804-1808 m. studijavo istoriją Vilniaus universitete. Baigęs mokslus universitete jis tuomet išvyko į Kremeneco gimnaziją, tačiau jau 1815 m. jis grįžo į Vilniaus universitetą kaip garsėjantis Varšuvos istorikas ir bibliografas. J. Lelevelio parašyti darbai bei veikla Vilniaus universitetui davė ypatingos reikšmės.
Taigi rašomojo darbo tema – Istorijos mokslas Vilniaus universitete XIX a.: J. Lelevelio istorijos samprata.
Šiame darbe bus kalbama apie istorijos mokslą Vilniaus universitete XIX a., kur didelės reikšmės formuojant istorijos studijas turėjo garsus lenkų istorikas ir politikos veikėjas – J. Lelevelis. Bus aprašoma jo veikla, jo istorijos samprata tuo laiku Vilniaus universitete. Stengiamasi parodyti, kaip buvo suprantama istorija ir jos mokslas Švietimo epochoje.
Rašant šį darbą, buvo remiamasi įvairia literatūra, kuri padėtų kiek įmanoma daugiau susipažinti su šia tema ir ją pateikti.
J. Lelevelis (1786-1861) gimė ir augo Lenkijoje, jo tėvas buvo vokietis, motina rusė – Eva iš Šelutų giminės. Jis buvo lenkų istorikas, politinis veikėjas, tapo didžiu lenkų patriotu. 1801-1804 Lelevelis lankė pijorų mokyklą Varšuvoje, o 1804-1808 m. studijavo istoriją Vilniaus universitete. Jam didelę įtaką darė antikinės literatūros profesorius vokietis Gotfridas Ernestas Grodeckas. J. Lelevelis priklausė romantikų istorikų krypčiai. Jam įtaką darė tuo metu Vilniaus universitete viešpatavusi Švietimo epochos dvasia. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Dydis17.65 KB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Istorijos mokslas Vilniaus universitete (VU) XIX amziuje [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 4 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais