Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Gotika (12)

Gotika (12)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Apie gotikos epochą. Gotikinio stiliaus bruožai. Architektūra. Skulptūra. Tapyba. Šv. Onos bažnyčia. Gotikos pėdsakai Lietuvoje. Išvados.

Ištrauka

"Drąsiai į viršų šaunančios bažnyčios, gausiai išpuoštos rotušės, didingi stambių įtvirtinimų likučiai ir spalvingi, vingriose gatvėse vienas prie kito prigludę fachverkiniai namai, skulptūros, pavyzdžiui, ant Naumburgo katedros vakarų chorų, bareljefai, raižyti suveriami altoriai, madonų statulos, vertingi alavo ir stiklo dirbiniai, brangūs papuošalai, ginklai ir daug kitko visą laiką - kelionėje ar šiokią dieną gimtąjame mieste – primena mūsų dienų žmogui praeitį ir tą epochą, kurią meno istorikai vadina gotika" – taip V.Celneris pradeda savo knygą "Kelionė į gotiką", vieną ryškiausių epochų pasaulio meno istorijoje.
Gotikos epocha priskiriama Viduramžių meno istorijai. Jos pradžia laikomas XII a. vidurys, kai Europos Pietuose pilnai sužydėjo romaninis stilius, ir tęsiasi iki XIV a. Katalikiškos Europos ūkis suaktyvėjo po Kryžiaus žygių. Augo ir stiprėjo miestai, atsirado vis daugiau laisvų nuo feodalų priespaudos valstiečių, jų gamyba tapo vis labiau prekine. Miestui reikšmingiausiu žmogumi tapo amatininkas. Gyvenamuosius namus, feodalų pilis, kulto pastatus ėmė statyti ne nuo žemės ūkio darbų atitrūkęs valstietis, bet profesionalus statybininkas. Statė ne aklai, o pagal matematiškai paskaičiuotus brėžinius.
Gotikos laikotarpiu gausu mokslo centrų, mokyklos prie vienuolynų išauga į universitetus. Vėl susidomima graikų filosofija ir mokslu, arabų pasaulio kultūra: naudojami arabiški skaitmenys, ,,atrandama" algebra. Taigi gotikos mene stiprėja humanistinės tendencijos. Greta pragaro ir rojaus atsiranda skaistykla.
Gotikos stilius gimė Prancūzijoje. Iš čia ėmė plisti po visą Prancūziją, Vokietiją, Vidurio Europą, Angliją, Italiją ir Ispaniją. Gotika – tai miesto menas. Gotikinio miesto centre stovi katedra, virtusi ne tik stambiausia miesto bažnyčia, bet ir visuomeniniu centru: jos prieigose vykdavo teatralizuoti vaidinimai, disputai, buvo skelbiami nutarimai. Tapusi pagrindiniu miesto architektūriniu akcentu, gotikinė katedra kartu atspindi jo ekonominę galią bei klestėjimą, simbolizuoja atgimstančią dvasinės ir pasaulietinės valdžios sąjungą. Gotikoje grožis asocijuojasi su trimis savybėmis: tobulumu, proporcijomis ir aiškumu. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis248.13 KB
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasHumanitarinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gotika (12) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • D. Kučinskas
Pasidalink su draugais