Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Gamybinio ūkio atsiradimas ir sklaida

Gamybinio ūkio atsiradimas ir sklaida

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Gamybinio ūkio sampratos atsiradimas ir sklaida. Prielaidos gamybiniam ūkiui atsirasti. Žemdirbystė pradžia Artimuosiuose Rytuose. Gamybinio ūkio paplitimas Europoje. Gamybinio ūkio pradžia Europoje ir Lietuvoje. Išvados.

Ištrauka

Gamybinio ūkio atsiradimas turėjo didelės reikšmės tolimesnei žmonių visuomenės raidai. Pakito socialinė – ekonominė struktūra, pasaulio suvokimas. Įsivyrauja sėslus gyvenimo būdas. Paplita prekyba tarp bendruomenių. Išplinta keramika, nauji jos gamybos būdai.
Analizuojami gamybinio ūkio plitimo keliai ir būdai, priežastys ir prielaidos, skatinusios ir stabdžiusios šį procesą.
Tarp daugybės teorinių modelių, bandančių paaiškinti gamybinio ūkio plėtros priežastis, galima išskirti keletą pgrindinių srovių. Gal anksčiausiai susiformavo pažangos teorija, kurios šalininkai teigia, kad gamybinis ūkis buvo pranašesnis už žvejų ir medžiotojų bendruomenių ekonomiką. Plintant žinioms apie žemdirbystę ir gyvulininkystę, mezolitinės bendruomenės automatiškai pereidavo prie naujo, pažangesnio ūkininkavimo. Šis požiūris, suformuotas dar Ch. Darwino, iki šiol nėra praradęs savo svarbos.
Kitą plačiai taikomą teorinį modelį apibendrintai galima pavadinti krizių, arba socialinės įtampos, teorija. Teorijos šalininkai teigia, kad perėjimą prie gamybinio ūkio lėmė sumažėję maisto ištekliai, dėl to medžiotojų bendruomenės buvo priverstos keisti ekonominę strategiją. Nurodoma daugybė maisto išteklių sumažėjimo priežasčių – gamtinių (klimato pokyčiai, jūros lygio svyravimai) ir socialinių (gyventojų skaičiaus išaugimas). Teorijos kritikai, remdamisi etnografinėmis paralelėmis, pažymi, kad bendruomenės, besiverčiančios pasisavinamuoju ūkiu, mokėjo kontroliuoti gyventojų prieaugį, išsaugoti maistui naudojamų gamtinių išteklių populiacijas. Sumažėjus ištekliams medžiotojų bendruomenės visokeriopai stiprino pasisavinamojo ūkio formas, tačiau nekeitė jų naujomis, reikalaujančiomis didesnių laiko sąnaudų.
Susiformavo požiūris, kad medžiotojų ir žvejų bendruomenės sąmoningai pereidavo prie naujų ūkio formų, nes siekė vyrauti gamtoje ir ekonomiškai pralenkti kaimynines bendruomenes ir taip įgyti aukštesnę padėtį. Diskutuojama ir dėl atskirų socialinių grupių vaidmens neolizacijoje, pabrėžiamas aukštesnį socialinį statusą turinčių asmenų siekis įtvirtinti savo padėtį bendruomenėje kaupiant turtą ir prestižinius daiktus. Svarstomas darbo pasidalijimo tarp lyčių ir moterų vaidmuo pereinant prie gamybnio ūkio.
Neretai paaiškinti gamybinio ūkio plėtrą Europoje taikomas migracijos modelis, kuris suponuoja žemdirbių ir gyvulių augintojų bendruomenių atsikraustymą į žvejų ir medžiotojų apgyvendintas teritorijas. Autochtoninės bendruomenės šiuo atveju kurį laiką gyvuoja kartu su žemdirbiais, tačiau pamažu sunyksta ar asimiliuojasi. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis12.41 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gamybinio ukio atsiradimas ir sklaida [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais