Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Dniepro baltai

Dniepro baltai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Dniepro baltai. Kas tai? Dabartinė teritorija. Dniepro baltų kultūros. Dniepro baltų pėdsakais. Dniepro baltai istorinių įvykių verpetuose. Dniepro genčių gyventos teritorijos per laiko prizmę. Įtaka dabartinių lietuviškų salelių susidarymui. Išvados.

Ištrauka

Dniepro baltai kaip periferinė (pakraščio) baltų gentis, gyvenusi Dniepro upės aukštupyje tarp Pripetės ir Desnos yra svarbi gyventa teritorija. Archeologiniai radiniai, baltiškos kilmės hidronimai, panašios neolito Nemuno kultūros leidžia teigti iki IX a. baltus gyvenus iki Volgos upės.
Tokios žinios skatina svarstyti apie ukrainiečių baltišką – slavišką kiltį. Paaiškina baltų ir slavų kalbų išskirtinį panašumą. Leidžia kalbėti apie bendrą baltų – slavų prokalbę.
Referato tikslai ir uždaviniai:
1. apibendrinti turimas žinias apie Dniepro baltus;
2. pamatyti juos kitų baltų genčių fone;
3. susipažinti su unikalia baltų gentimi, jos kultūros šakomis, tragišku likimu;
4. iškelti hipotezę apie galimą šios genties išlikimą dabartinių lietuviškų salelių (pavyzdžiui, Zietela) teritorijose.
,,Dniepro – Dauguvos aukštupio kultūra buvo paplitusi Dauguvos vidurupio ir aukštupio bei Dniepro aukštupio baseinuose, užėmė šiaurinį Baltarusijos (Gudijos) pakraštį ir gretimus rajonus. Ji turi daug bendrų bruožų su kaimynine brūkšniuotosios keramikos kultūra: būdingiausi paminklai yra įtvirtintos gyvenvietės su panašiais stulpinės konstrukcijos pastatais bei ovaliais židiniais juose. Gausu akmens ir kaulo dirbinių. Skiriasi keramika. Ji profiliuota, lygiu paviršiumi. Labai panašus ūkinis ir dvasinis gyvenimas.
Rytuose bei pietryčiuose yra Okos aukštupio kultūra. Jai būdingi piliakalniai su antžeminiais stulpinės konstrukcijos pastatais ir plonasiene keramika (puodai mažai profiliuoti, nedaug ornamentų, šiek tiek atlenkti angų kraštai). Žmonės sėslūs gyvulių augintojai, medžiotojai, žemdirbiai, kalviai, spalvotųjų metalų liejikai. Dar esama kaulo bei rago dirbinių.
Į pietus ir pietvakarius nuo Okos aukštupio kultūros V – I a. pr. Kr. buvo Juchnovo kultūros sritis, pavadinta pagal išsamiau tirtą Juchnovo kaimo piliakalnį Desnos dešiniajame krante.
Žmonės gyveno nedideliuose piliakalniuose, kuriuose stovėjo stulpinės konstrukcijos pastatai su atvirais židiniais asloje. Naudojo lipdytus aukštus puodus siauru dugnu, mažai profiliuotomis
sienelėmis, kiek platesne anga, kartais petelių srityje puoštus keliomis įspaustų duobučių eilutėmis. Vartojo žalvarinius ir geležinius daiktus. Vertėsi žemdirbyste, gyvulininkyste. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Dydis594.53 KB
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dniepro baltai [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • B. Maskuliūnas
Pasidalink su draugais