Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Geležies amžiaus gyvenvietės Lietuvoje ir miestai Europoje

Geležies amžiaus gyvenvietės Lietuvoje ir miestai Europoje

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Geležies amžiaus gyvenvietės Lietuvoje ir to laikotarpio Vakarų Europos miestai. Įvadas. Darbo tikslas – išsiaiškinti geležies amžiaus gyvenviečių raidą Lietuvoje ir to paties laikotarpio Vakarų Europos miestų raidą. Lietuvos gyvenvietės geležies amžiuje (V amžius prieš mūsų erą – XII amžius). Lietuvos gyvenvietės ankstyvajame geležies amžiuje (V-I amžius prieš mūsų erą). Lietuvos gyvenvietės senajame geležies amžiuje (I amžius prieš mūsų erą - V amžius). Lietuvos gyvenvietės viduriniajame geležies amžiuje (V-IX amžius). Lietuvos gyvenvietės vėlyvajame geležies amžiuje (IX-XII amžius). Vakarų Europos miestai V-XII amžiuje. Išvados.

Ištrauka

Gyvenviečių istorinė raida glaudžiai susijusi su visuomenėje vykstančiais ekonominiais, socialiniais, politiniais pokyčiais ir jos dvasinėmis nuostatomis. Daugelis mokslininkų sutinka su apibendrintu gyvenviečių raidos modeliu: klajoklių stovyklos, žemdirbių gyvenvietės, miestai ir aglomeracijos, konurbacijos, apgyvenimo sistemos.
Kad būtų lengviau aptarti gyvenviečių susikūrimą Lietuvoje, geležies amžių suskirsčiau į ankstyvąjį (V-I a. pr. m. e.), senąjį (I a. pr. m.e.-V a.), vidurinįjį (V-IX a.) ir vėlyvąjį (IX-XII a.). Vakarų Europos miestus aptariau ankstyvuosiuose (V-X a.) ir brandžiuosiuose (X-XIII a.) viduramžiuose, nes šis laikotarpis iš dalies atitiko reikalingus laiko rėmus.
Rašydama darbą naudojausi E.Grigalavičienės knyga "Žalvario ir ankstyvasis geležies amžius Lietuvoje", M. Michelberto – "Senasis geležies amžius Lietuvoje" taip pat A. Tautavičiaus leidiniu "Vidurinysis geležies amžius Lietuvoje". Įsigilinti į epochų charakteristikas padėjo B. Salatkienės priešistorės paskaitos ir enciklopedija (www.wikipedija.com). Darbo pagrindą sudaro K.Šešelgio informacija išdėstyta knygose: "Lietuvos gyvenvietės iki XIII a.", "Lietuvos urbanistikos istorijos bruožai", "Viduramžių miestai".
Darbo tikslas – išsiaiškinti geležies amžiaus gyvenviečių raidą Lietuvoje ir to paties laikotarpio Vakarų Europos miestų raidą.
Darbo uždaviniai:
- trumpai papasakoti nagrinėjamų epochų charakteristikas;
- apibūdinti geležies amžiaus gyvenvietes Lietuvos teritorijoje;
- atskleisti Vakarų Europos miestų raidą;
- palyginti Lietuvos ir Vakarų Europos gyvenvietes.
V a. pr. Kr. prasideda geležies amžius, pradedami vartoti geležies dirbiniai. Nors gerai padaryti žalvario įrankiai dar ilgai pralenkė geležinius savo tvirtumu ir naudingumu, tačiau geležies rūda buvo lengviau randama ir todėl dažniau naudojama tuometinėje metalurgijoje. Ankstyvajame geležies amžiuje ypatingų poslinkių gyvenviečių tipų kaitoje nebuvo. Vyravo įtvirtintos gyvenvietės piliakalniuose, atokiau nuo jų - atviros žemdirbių gyvenvietės. Taip pat randama įtvirtintų gyvenviečių lygumuose.
Iki V a. pr. Kr. Lietuvos teritorijoje tyrinėtojai išskiria keletą skirtinų gyvenviečių formų: gyvenvietes piliakalniuose, įtvirtintas ir atviras gyvenvietes lygumuose. Archeologinių kasinėjimų duomenys liudija, kad pereinant nuo žvejų kultūros į žemdirbių kultūrą, keitėsi ir gyvenviečių pasiskirstymas krašte. Ne visos žalvario amžiuje egzistavusios gyvenvietės buvo apleistos; iš kai kurių išsikėlė tik dalis gyventojų. Vieni jų įkūrė piliakalnius, kiti – naujas atvirąsias gyvenvietes. Kaip ir anksčiau, pastarosios buvo kuriamos prie ežerų ir upių esančiose aukštumose. Daugiausia atvirųjų gyvenviečių E.Grigalavičienės teigimu, turėjo būti Užnemunėje, kuri akmens ir žalvario amžiuje buvo tankiai apgyvendinta. Tai patvirtina Balkasodžio gyvenvietės, Paveisininkų kapinyno ir kt. tyrinėjimai. Atvirose gyvenvietėse buvo gyventa įvairiais laikais ir įvairiose Lietuvos vietose. Dažniausiai šio tipo gyvenvietės pasirinkimas priklausė nuo geografinių sąlygų, gyventojų ūkio, protėvių tradicijų ir kt. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Dydis89.78 KB
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gelezies amziaus gyvenvietes Lietuvoje ir miestai Europoje [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 5 Klasė/kursas
  • K. Zaleckis
Pasidalink su draugais