Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Trys Lietuvos valstybiniai archyvai

Trys Lietuvos valstybiniai archyvai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Archyve saugomi fondai. Lietuvos valstybės istorijos archyvas. Archyve saugomi fondai. Lietuvos ypatingasis archyvas. Archyve saugomi fondai. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos centrinis valstybės archyvas – Lietuvos valstybinė įstaiga Vilniuje, O. Milašiaus g. 21, sauganti 1918–1940 m. ir nuo 1990 m. Lietuvos Respublikos, 1940–1990 m. Lietuvoje buvusių okupacinių institucijų, įstaigų ir organizacijų rašytinius dokumentus bei vaizdo ir garso dokumentus nuo XIX a. šeštojo dešimtmečio iki šių dienų.
Lietuvos valstybės istorijos archyvas - Lietuvos įstaiga, sauganti Lietuvos valstybės dokumentinį paveldą nuo XIV a. pabaigos iki 1918 m. (su išimtimis) ir civilinės būklės aktų knygas nuo 1940 m. Yra Vilniuje, Gerosios Vilties g. 10.
Lietuvos ypatingasis archyvas - kaupia ir saugo SSRS, KG, LTSR padalinio 1940 – 1941 metų, LTSR Vidaus reikalų ministerijos 1994 – 1990 metų dokumentus.
Darbe bus kalbama apie šiuos tris Vilniuje esančius valstybinius archyvus, susipažinsime su jų istorija, saugomų ir kaupiamų fondų komplektais. Svarbiausia istoriografija aptariama šiame darbe bus "Lietuvos archyvų" periodinių leidinių straipsniai ir S. Jegelevičiaus publikacija supažindindama mus su archyvais. Taip pat labai svarbu apžvelgti periodiką kurioje randame informatyvią informaciją padėsiančią labiau išnagrinėti Lietuvos archyvus.
Darbo tikslas: susipažinti su trimis Vilniuje esančiais valstybiniais archyvais: Lietuvos centriniu valstybės, Lietuvos valstybės istorijos ir Lietuvos ypatinguoju archyvu.
Darbo uždaviniai:
1. Kokia yra Lietuvos centrinio valstybės archyvo istorija, kokius fondų komplektus saugo archyvas.
2.Kaip susikūrė Lietuvos valstybės istorijos archyvas, kokius fondų komplektus saugo archyvas
3.Kada buvo įkurtas Lietuvos ypatingasis archyvas ir kokius fondų komplektus saugo archyvas.
Didžiausia Lietuvos archyvinių dokumentų saugykla. Tai buvęs Lietuvos SSR centrinis valstybinis archyvas, išaugęs iš 1919 m. sukurto Vilniaus valstybinio archyvo. 1940 m. pertvarkytas į centrinį archyvą. Archyve yra daugiau nei 3 mln. m. bylų. Šio archyvo paskirtis - saugoti respublikinės reikšmės fondus nuo Lietuvos Respublikos įkūrimo 1918 metais iki šių dienų.
Lietuvos TSR vyriausybės pirmininko V.Mickevičiaus - Kapsuko 1919 03 13 dekretas pradėtas organizuoti Lietuvos centrinis istorijos archyvas. Direktoriumi tuo metu buvo paskirtas Vilniaus teisininkas T.Vrublevskis, o jo pavaduotoja - taip pat teisininkas ir istorikas K. Jablonskis. Tačiau tada nebuvo spėta daug padaryti, nes tais pačiais Vilnių užėmė lenkų kariuomenė. Laikotarpiais archyvo direktoriumi dirbo V.Gizbertas-Studnickis. Tarpukario laikotarpiu Vilniaus archyvas savo darbą tęsė Lenkijos sudėtyje, nors oficialiai jis buvo vadinamas Vilniaus valstybiniu archyvu. Į šį archyvą buvo sujungti Vilniaus senųjų aktų archyvas, Bendrasis Vilniaus įstaigų archyvas ir uždaryto M.Muravjovo muziejaus archyvas. Per Antrąjį pasaulinį karą ir vokiečių okupaciją buvo nutrauktas archyvo darbas, tačiau jis išliko nepaliestas, už tai turime dėkoti istorikui Juozapui Statkauskui, kuris šiam archyvui vadovavo 1939-1944 metais.Po karo, sovietams vėl užėmus Lietuvą, buvo atkuriamas tarybinis valstybinis aparatas, o kartu ir archyvai. Tuomet buvo vykdoma nemažai archyvo reorganizacijų. Tačiau po nepriklausomybės atgavimo archyve tvarkomasi be okupacinio režimo kišimosi. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Dydis17.66 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Trys Lietuvos valstybiniai archyvai [speros.lt].doc
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Zigmantas Kiaupa
Pasidalink su draugais