Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Antanas Terleckas. Antano Terlecko veikla pogrindyje ir KGB represijos prieš jo veiklą

Antanas Terleckas. Antano Terlecko veikla pogrindyje ir KGB represijos prieš jo veiklą

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Antano Terlecko pirmieji susidūrimai su sovietais. Pogrindžio veikla ir Lietuvos Laisvės lyga. Keturiasdešimt penkių pabaltijiečių memorandumas ir įkalinimas. Išvados.

Ištrauka

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje okupavusi Lietuvą, SSRS ėmėsi represijų ir teroro prieš lietuvių tautą, kurie buvo priešiškai nusistatę prieš sovietinę valdžią. Tačiau užsibrėžto tikslo SSRS vadovams įgyvendinti nepavyko, nes nuslopinus ginkluotą lietuvių pasipriešinimą susiformavo nauja neginkluota tautos rezistencija, istoriografijoje įvardijama kaip taikiu rezistencijos vardu. Lietuvos rezistentai siekė vienintelio tikslo – atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Šiam tikslui pasiekti rezistentai (kitaip vadinami kaip disidentai) kūrė įvairias organizacijas, grupuotes, leido pogrindinius leidinius, brošiūras, rengė mitingus prieš okupantų valdžią ir pan. Sovietinė valdžia kovojo su rezistentais įvairiais būdais: persekiojo, šmeiždavo, kompromituodavo juos, gąsdindavo esą susidoros su jais, kalindavo kalėjimuose, lageriuose ir pan. Tačiau šie veiksmai neišgąsdindavo disidentų, jie ir toliau visais įmanomais būdais kovojo prieš okupantus. Disidentai stengėsi pranešti apie Lietuvos valstybės padėtį ir Vakarų šalims: jie rašydavo įvairius pranešimus apie Lietuvą, kurie buvo skaitomi per užsienio radijas.
Nagrinėjant lietuvių disidentus iš viso konteksto galima išskirti Antaną Terlecką, kuris nuo pačios paauglystės kovojo prieš okupantus. Būdamas septyniolikos metų norėjo įstoti į partizanų būrius, tačiau jo nepriėmė dėl amžiaus. Jau 1957 m. A. Terleckas buvo suimtas už antitarybinę veiklą bei pasipriešinimą okupacinei valdžiai. Jis buvo įkalintas KGB vidaus kalėjime, 1958 m. nuteistas 4 metams laisvės atėmimo. Jis kalėjo Sibiro lageriuose. Sugrižęs iš tremties studijavo istoriją Vilniaus universitete. Būtent studijavimo laikais jis labiau įsitraukė į pogrindinį judėjimą.
Šaltiniai: Apie Antano Terlecko veiklą galime sužinoti iš jo pačių atsiminimų , kuriuose jis papasakojo apie tuometinius įvykius, kurie vyko Lietuvoje, KGB represijas prieš lietuvius, kurie kovojo už Lietuvos nepriklausomybę, organizacijas, kurios siekė kovoti prieš sovietus. Kitas jo veikalas "Laiškai iš Magadano" , kuriame išspausdinti A. Terlecko dienoraštis ir laiškai, kurie buvo parašyti kai jis buvo įkalintas Kolymoje. A. Terlecko straipsnio rinkinys , kuriame yra išspausdinti laiškai tuometiniam KGB vadovui J. Andropovui ir SSRS Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui N. Podgornui. Jis teigė, kad tuos laiškus rašė tik gelbėdamasis nuo kagėbistinio likvidavimo. Algimanto Liekio dokumentų rinkinyje analizuojamas visas Lietuvos disidentinis judėjimas, KGB reprijos prieš disidentines organizacijas ir jų narius.
Nagrinėdami A. Terlecko disidentinę veiklą, galime išskirti Lietuvos Laisvės lygą (toliau LLL) ir pogrindinį periodinį leidinį "Laisvės šauklys" , kurioje knygos pirmojoje dalyje publikuojami LLL narių kalbos, dokumentai. Antrojoje knygos dalyje apžvelgiama Lietuvos Laisvės lygos veikla nuo antisovietinio pogrindžio periodinio leidinio "Laisvės šauklys" leidybos pradžios 1976 m. iki Nepriklausomybės atkūrimo. Plačiau analizuojant pogrindžio leidinį "Laisvės šauklys" galima remtis jo turinio laikotarpiu 1988 – 1992 m. .
Straipsniai: Analizuodami KGB represijas prieš disidentus galime remtis istorikų A. Anušausko ir K. Burinskaitės straipsniais.
Referato objektas: Antanas Terleckas, jo veikla pogrindyje ir KGB represijos prieš jo veiklą.
Referato tikslas: išanalizuoti KGB represijos metodus prieš A. Terlecką, priežastis, kodėl KGB naudojo represijas prieš disidentus, kokiomis formomis jos pasireiškė ir kokie buvo padariniai A. Terleckui.
Referato uždaviniai:
1) išnagrinėti A. Terlecko pasipriešimo būdūs ir kovą prieš sovietinį režimą;
2) išanalizuoti LLL ir "Laisvės šauklio" atsiradimo priežastys, jų programą ir veikimo formos prieš sovietus;
3) išnagrinėti KGB represijų formas prieš disidentą A. Terlecką. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos referatas
KategorijaIstorija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Dydis36.78 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2007 Antanas Terleckas. Antano Terlecko veikla pogrindyje ir KGB represijos pries jo veikla [speros.lt].docx
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais