Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Istorija>Miestiečių luomo susiformavimas Lietuvoje

Miestiečių luomo susiformavimas Lietuvoje

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Luomo samprata. Miestiečių luomo susiformavimas Lietuvoje. Miestiečių luomo susiformavimas ir teisės. Išvados.

Ištrauka

Lietuvoje luomai pradėjo formuotis daug vėliau nei Europoje. Vėlesnis krikščionybės atėjimas, aukštuomenės ir inteligentijos trūkumas, įvairios politinės priežastys darė įtaką ankstesniam luomų atsiradimui. Todėl ir pati luominė sistema Lietuvoje buvo itin savita.
Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse susiformavo keturi pagrindiniai luomai: bajorai, dvasininkai, valstiečiai ir miestiečiai. Miestiečių luomas bus aptariamas visame tolesniame rašto darbe. Išskiriami pagrindiniai šio egzistavusio tame laikotarpyje miestiečių luomo požymiai, aprašomos pagrindinės teisės ir kt. Darbo objektas: Miestiečių luomo susiformavimas Lietuvoje. Darbo tikslas: ištirti XI amžiuje Lietuvoje iškilusį miestiečių luomą ir išskirti pagrindinius šio luomo susiformavimo aspektus. Darbo tyrimo problema – terminologijos klausimas, taip pat bus bandomas paaiškinti šiame darbe.
Rašant darbą ir kuriant jo struktūrą naudotasis M. Sirutavičiaus metodine priemone . Gilninantis ir aiškinantis miestiečių luomo Lietuvoje atsiradimo ir formavimosi priežastis ir eigą naudota V. Ališausko, L. Jovaišos, M. Paknio, R. Petrausko, E. Railos , taip pat A. Urbanavičiaus , R. Civinsko darbais.
XVI a. A. Volanas apibūdindamas savo epochos visuomenę yra pasakęs, kad tauta skirstoma į tris žmonių luomus: kilmingieji, miestiečiai, žemdirbiai. Visi turi skirtingus užsiėmimus ir gyvena nevienodą gyvenimo būdą, laikosi kitokių įstatymų ir tai juos (luomus) skiria vieną nuo kito. Kilmingieji atlieka tik karinę tarnybą ir budi gindami tėvynę nuo priešų puldinėjimų, miestiečiai tenkina visų gyvenimo poreikius arba užsiima prekyba ar mechaniiniais darbais, žemdirbiai tuo tarpu atlieka žemės įdirbimo darbus, atlieka gamybinę funkciją. Žinoma tai viduramžiškas trijų luomų variantas (besimeldžiantys, kariaujantys ir dirbantys), atsisakius dvasininkų luomo ir į jų vietą įtraukus miestiečius. Viduramžiais populeriausios ir ir paprasčiausios visuomenės stratigrafijos užduotys buvo pirmiausia nurodyti atskirų sociumo narių pareigas.
Kalbant apie luomus, luomo sampratą, iškyla sudėtinga terminologijos problema, susijusi su Viduramžių socialinės struktūros ir jos atspindėjimo to meto žmonių savimonėje ypatybių klausimu. Istorikas susiduria su trijų lygių refleksijos butinybe:viduramžiskos visuomenės socialinė tikrovė, praeities žmonių šios tikrovės suvokimas ir mūsiškė tos tikrovės interpretacija. Galima spręsti praeitį tik remiantis jos pačios paliktais aprašymais. Esant sudėtingiems santykiams toks tarpiškumas turi esminę reikšmę. Socialiniai institutai egzistuoja mums tiek, kiek jie egzistavo žmonių sąmonėje. Todėl socialinė tikrovė ir jos bendralaikė refleksija yra skirtingos tos pačios problemos perspektyvos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasIstorijos namų darbas
KategorijaIstorija
TipasNamų darbai
Apimtis11 puslapių 
Dydis27.25 KB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasHumanitarinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Miestieciu luomo susiformavimas Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Namų darbai
  • 11 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • L. Bucevičiūtė
Pasidalink su draugais